piątek, grudnia 02, 2016

Francuska elegancja na lekcjach tanca - cz.1 Historia marki Repetto

Wszystkie zdj pochodza ze str - Repetto
Francja-elegancja, mowimy czasami rowniez - Paryski szyk lub szykowna jak Paryzanka itp. Bezsprzecznie Paryz jest stolica mody i wielkiego krawiectwa ale jak to sie ma do tanca? W co sie ubieraja Paryzanki idac na lekcje baletu?

Paryzanka na lekcje tanca wchodzi pewnym krokiem, nie idzie przy scianie probujac stac sie nie widoczna. I nie mowie tu o dziewczynach 20+, mowie o kobietach 40-50+. One na zajecia przychodza po to by sie zrelaksowac, nie maja wiec dziwnych oporow "a bo to nie wypada, a bo co ludzie powiedza, a bo ja taka stara i gruba i w ogole..."  Paryzanka na lekcje tanca nie zaklada niesmiertelnych czarnych leginsow i bialego t-shirtu do kolan. Nawet panie pelniejszych ksztaltow wybiora kostium baletowy i do tego spodnie, rajstopy, szorty lub tunike. One sie tancem bawia, ciesza sie swoimi zajeciami z baletu, czasem realizujac niespelnione marzenia z dziecinstwa, dlatego bardzo czesto widac pastelowe kostiumy, fikusne tuniki i wlosy zebrane w koczek. 
Generalnie mozna zaobserwowac, ze na kazda lekcje panie staraja sie wystylizowacna na pewna maniere dostrzegalna u profesjonalnych tancerek lub uczennic szkol baletowych. Wlosy spiete, estetyczny kostium pasujace do niego dodatki rajstopy, tunika czy nawet ocieplacz, to wszystko jest najczesciej ze soba zgrane, do tego podkreslone usta (tak, tak Paryzanki przed wejsciem na sale bardzo czesto sie maluja) i mozna zaczynac :)
Owszem czasem spotyka sie osoby ubrane w co popadnie ale to jest margines, najczesciej widac przemyslany look zakupiony specjalnie z mysla o lekcjach baletu.
Gdzie paryzanki kupuja garderobe taneczna? W jednym z kilkunastu sklepow z artykulami tanecznym, ktore istnieja w Paryzu, ale absolutna marka "numéro un" wsrod wszystkich marek tanecznych spotykanych we wszystkich paryskich szkolach tanca jest Repetto.
Na poczatku troche tego uwielbienia dla Repetto nie rozumialam. Ani ich kolekcje ubran do tanca mnie nie przekonywaly ani tym bardziej ceny (specjalnie tanio to tam nie jest). Dopiero kiedy poznalam historie Repetto zrozumialam dlaczego dla francuzow jest to marka-ikona i skad wziela sie jej ogromna popularnosc.


"Najwieksza przyjemnosc wsunac stopy w buty Repetto"

W 1947 roku Rose Repetto matka tancerza i choreografa Rolanda Petit, na prosbe syna tworzy swoja pierwsza pare baletek. Swoja pracownie lokalizuje w malenkim lokaliku przy rue de la Paix w samym sercu Paryza, dwa kroki od Opera Garnier. To co charakteryzuje wytwarzane recznie baletki to szycie ich na lewa strone i dopiero po uszyciu odwracanie na strone prawa. Robi to po to by baletki nie tylko byly bardziej estetyczne ale rowniez bardziej wygodne dla stopy. I ta technika odwrotnego szycia jest cecha charakterystyczna marki Repetto i po dzis dzien wszystkie buty tworzone przez Repetto sa szyte wlasnie w ten sposob. 
Slawa bardzo wygodnego obuwia tanecznego rozchodzi sie bardzo szybko i zamowienia na baletki i pointy zaczynaja naplywac z calego swiata. 

Rosa Repetto (zdj. Repetto.fr)
W roku 1956 do pracowni Rose Reptto przychodzi tancerka Opery Garnier a obecnie wschodzaca gwiazda kina i mowi ze chcialaby codzienne buty do chodzenia po miescie ale tak wygodne i delikatne jak baletki. To byla Brigitte Bardot ikona kina francuskiego i dla niej pani Repetto tworzy pierwsza pare butow ktore nazywamy balerinkami. Rose Repetto nazywa je "Cendrillion" (Kopciuszek) a najslynniejsza czerwona para tych butow wystepujac na stopach Brigitte Bardot w filmie "I Bog stworzyl kobiete" staje sie obiektem pożądania kobiet na calym swiecie. 


Brigitte Bardot i czerwony model balerinek "Cendrillion"


3 lata pozniej otwarto pierwszy butik Repetto przy 22 rue de la Paix i wszystkie gwiazdy tanca zaczely sie tam zaopatrywac. W tym czasie dla swojej synowej Zizi Jeanmarie Rosa Repetto tworzy model butow nazwany wdziecznie Zizi. Model butow delikatnych jak papcie, zostal spopularyzowany w latach siedemdziesiatych przez kompozytora, piosenkarza i slynnego skandaliste Serge Gainsburga, ktory uwielbial biale buty ze skorzanymi sznurowkami i kupowal ich nawet do 30 par rocznie. Zawsze nosil je bez skarpetek. Ten nonszalancki styl znajduje nasladowcow miedzy innymi kopiuja go Sofia Coppola czy Kate Moss.




W latach 80 marka zaczyna powoli odchodzic w zapomnienie. Pod koniec lat 90 zostaje sprzedana i rokowania co do jej dalszych losow staja sie nie pewne. Jej renesans przychodzi w 1999 roku wraz z nowym dyrektorem Jean-Marc Gaucher, ktory postanawia marke Repetto odnowic i usytuowac ja w segmencie marek luksusowych. 
W roku 2006 po generalnym remoncie ponownie otwarto sztandarowy butik przy rue de la Paix. 



Swoje 60-lecie w roku 2007 marka Repetto postanawia uczcic powolujac fundacje "Danse pour la vie" ktorej patronuje pierwsza solistka Opera Garnier Marie-Agnès Gillot. Fundacja stawia sobie za cel pomoc mniej zamoznym dzieciom w zdobyciu tanecznego wyksztalcenia. "Danse pour la vie" przekazuje stroje, pointy i baletki do szkol tanca znajdujacych sie w biednych rejonach swiata i tym samym umozliwia dzieciom i mlodziezy rozwijanie swoich tanecznych umiejetnosci. Fundacja pomaga szkolom na calym swiecie m.in Kubie, Afryce Poludniowej, Brazyli, Ukrainie... Po trzesieniu ziemi na Haiti w 2010 roku Repetto przekazalo ponad 15 000 artykulow tanecznych.



Marka caly czas sie rozwija i caly czas stawia przed soba nowe wyzwania podejmujac wspolprace ze znanymi tworcami np. Issey Miyake (2000) Yohij Yamamoto (2002), Comme des Garçons (2004) czy Karl Lagerfeld (2009)
W 2010 roku Repetto tworzy atelier w ktorym kazda kobieta moze zamowic balerinki wykonane na wymiar ze skory owczej w wybranym kolorze z gamy 252 odcieni. Rozwoj marki i ekspansja na zagraniczne rynki w tym Japonii i Korei zmusza firme do rozbudowy swojej fabryki znajdujacej sie w Saint - Médard d'Excideuil (region Aquitaine).


Jak produkowane sa buty Repetto - Film

W 2012 roku rozpoczyna dzialalnosc szkola Repetto szkolaca przyszlych szewcow ktorzy beda produkowac buty dokladnie wedlug techniki i standardow marki. W tym samym roku Repetto wprowadza swoja pierwsza kolekcje garderoby codziennej inspirowanej strojami tancerek. Rok pozniej na rynek wchodzi pierwszy zapach sygnowany marka Repetto, jego twarza zostaje gwiazda Opera Garnier Dorothée Gilbert.








Cecha charakterystyczna sklepow marki Repetto sa piekne tematyczne wystawy:

1. Akcja fundacji  "Danse pour la vie", polegajaca na tym ze tancerki mogly przekazac swoje zuzyte pointy do sklepu Reppeto a w zamian za to Repetto zobowiazalo sie przekazac tancerkom z ubogich rejonow swiata dokladnie tyle nowy par swoich point ile point zostalo przyniesione do sklepu. Potem wszystkie przyniesione pointy zostaly umieszczone na wystawach z informacja co i gdzie ich uzytkowniczka w niz zatanczyla.




2. Wystawa inspiraowana bialym aktem z "Jeziora Labedziego"


3. Wystawa inspirowana scena balkonowa z baletu "Romeo i Julia"



Poniewaz moje obecne pointy dozywaja swoich dni, kolejna pare planuje zakupic wlasnie w Repetto i sprawdzic przy okazji czy legenda nadzwyczaj wygodnego obuwia do tanca jest prawdziwa. Spodziewajcie sie recenzji na blogu :) 















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Ballet Diffusion , Blogger