|
"Don Quichotte" act 3 zdj. Ballet Diffusion |
W lutym, przez kilka dni mozna bylo podziwiać, wystawę zorganizowana w paryskim Domu Kultury Japońskiej (La Maison de la Culture du Japon). Wystawa ta obejmowała prezentacje tkanin produkowanych w japońskich miastach Fujioyoshida oraz Nishikatsura i byla polaczona z wystawa kostiumów scenicznych, zaprojektowanych przez Etoile L'Opera de Paris Agnès Letestu we wspolpracy z artysta Frédéric Fontan.
Fédéric Fontan jest artysta, tancerzem, choreografem i scenarzysta wspolpracujacym od 25 lat przy wielu projektach w Europie i Japoni. W 2017 roku departament Yamanashi, postanowił zorganizować kilka projektów kulturalnych mających na celu promocje ich regionu. Przpieknego, malowniczego regionu, dodajmy. Region Yamanashi, lezy w środkowej czesci Japoni a miasta Fujiyoshida i Nishikatsura leza u podnoza góry Fuji.
|
Fujiyoshida (zdj.fujiyoshida.net) |
Wladze regionu Yamanashi, zdecydowaly sie do wspolpracy zaprosic wlasnie Fédérica Fontana. Po wspólnych rozmowach, zdecydowano sie na zorganizowanie w 2019 i 2020 roku, spektaklu "Paris Ballet Legends" z udziałem tancerzy z Opery Paryskiej oraz zaproszonych tancerzy japońskich.
W związku z tym, naturalna wydaje się decyzja zaprojektowania i uszycia kostiumów scenicznych z materialow pochodzacych z departamentu Yamanashi a dokladniej z miast Fujiyoshida oraz Nishikatsura, ktore slyna z 1000-letniej tradycji wyrobu wysokogatunkowych tkanin, do produkcji których, sluzy woda z rzeki Fuji.
Fontan do wspolpracy przy kreacji tych kostiumów zaprosił przyjaciolke Agnès Letestu, która juz wcześniej brala udział przy projektach kostiumow teatralnych.
|
Proces produkcji tkanin zdj. Ballet Diffusion |
Podczas swojej wizyty w Japoni Letestu i Fontan odwiedzili wiele warsztatów i obejrzeli multum tkanin, gdzie kazda jedna byla piękniejsza od drugiej....
Jak wspomina Agnès Letestu:
"Proces twórczy został odwrócony, zazwyczaj najpierw wyobrażam sobie i rysuje kostiumy, a następnie zaczynam szukac odpowiednich materiałów. W przypadku tego projektu konieczne było stworzenie kostiumów z materiałów produkowanych w miescie Fujiyoshida. Dlatego tworzenie kostiumów odbywało się na innych zasadach. Dopiero na miejscu pod wpływem widoku tkanin moja wyobraźnia podpowiadała mi, o tym do czego uzyc dana tkaninę. To sprawiło, że prace projektowe były znacznie dłuższe, ale i bardzo ekscytujące."
|
Tkaniny z miasta Fujiyoshida i Nishikatsura zdj. Ballet Diffusion |
|
Tkaniny z miasta Fujiyoshida i Nishikatsura zdj. Ballet Diffusion |
"Bedac w fabrykach Fujiyoshida latem 2018 r. zauważyłam tkaninę w pawie pióra i niesamowitą, prawie unoszącą się w powietrzu, opalizującą organzę, które były impulsem do stworzenia kostiumu ptaków.* Pojawił się też pomysł, aby wykorzystać kostiumy do konkretnych pozycji repertuarowych i tak mój instynkt doprowadził mnie do stworzenia kostiumów do "Don Kichota" oraz "Korsarza".
*"La Pie Couture" - nie jestem do konca pewna ale chyba chodzi o "Sroke zlodziejke".
|
"La Pie Couture" projekt Agnes Letestu zdj. Ballet Diffusion |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz